لوگو2
گروه خبري : عمومی
تاريخ انتشار : 131/05/30 - 16:27
كد :90

معرفی تابلوهای ترافیکی

در بین تجهیزات ترافیکی نقش تابلوهای ترافیکی پر رنگ تر از بقیه می باشد، چرا که با نصب آن ها در مسیرهای عبوری وسایل نقلیه شاهد کاهش حداقلی تصادفات جاده ای و حوادث ناگوار و دلخراش برای رانندگان خودروها خواهیم بود. در این مقاله قصد داریم به معرفی تابلوهای ترافیکی بپردازیم. پس در ادامه با ما همراه باشید.

تجهیزات ترافیکی از جمله محصولاتی هستند که با هدف برقراری نظم و ایمنی راه ها، کاهش تصادفات جاده ای و همچنین گوشزد کردن قوانین راهنمایی رانندگی مورد استفاده قرار می گیرند. به جرات می توان گفت تابلوهای ترافیکی از مهم ترین تجهیزات ترافیکی هستند. قدمت استفاده از این تابلوها بسیار بیشتر از سایر تجهیزات ترافیکی شهری و جاده ای است. در جاده ها، در مسیرهای پر پیچ و خم وجود تابلو های ترافیکی برای نشان دادن راه از ضروریات است. بسیار اتفاق می افتد که رانندگان در اثر نبود علائم هشدار دهنده، دچار سوانح و خسارت می شوند. لذا با خرید و نصب  تابلو های ترافیکی می توان خسارات موجود را به حداقل رسانده و ایمنی جاده ها را ارتقا داد. تابلوهای ترافیکی با توجه به نوع کاربرد، ابعاد و مشخصات فنی به انواع تابلوهای بازدارند، هشدار دهدنده و آگاهی دهنده تقسیم می شوند که در ادامه به بررسی آن ها می پردازیم.

تابلوهای انتظامی یا بازدارنده

دسته ای از تابلوهای ترافیکی هستند که نقش بازدارندگی دارند. در واقع این تابلوها نشان دهنده اعمالی هستند که در محل نصب این تابلو ها ممنوع بوده و رانندگان در صورت عدم رعایت این محدودیت ها با جریمه مواجه خواهند شد . از جمله این علائم راهنمایی و رانندگی می توان به تابلوهای بوق زدن ممنوع، پارک ممنوع، ورود ممنوع، سبقت ممنوع و بسیاری از تابلو های بازدارنده دیگر اشاره کرد . این تابلو ها معمولا به شکل دایره ای طراحی می شوند و با حاشیه ای قرمز رنگ توجه رانندگان را به خود جلب می کنند.

 

معرفی تابلوهای ترافیکی

 

 

تابلوهای اخطاری یا هشدا دهنده

این دسته از تابلوها اعلام کننده خطرات و یا هشدارها هستند. تابلوهای اخطاری رانندگان و عابران را از خطرات پیش رو آگاه می کنند. از جمله این تابلو ها می توان به تابلو راهنمایی و رانندگی، جاده باریک می شود، کارگران مشغول کارند، محل عبور عابر پیاده، محل عبور حیوانات اهلی و بسیاری از تابلو های هشدار دهنده دیگر اشاره کرد. این تابلو ها معمولا به شکل مثلث طراحی می شوند و دارای حاشیه ای قرمز رنگ به منظور جلب توجه رانندگان هستند .

تابلوهای آگاهی دهنده یا اخباری

تابلوهای اخباری از متداول ترین تابلو های راهنمایی و رانندگی هستند و با رنگ های زرد، سبز، سفید، قهوه ای، آبی و در طرح های دایره، مستطیل، مربع و پنج ضلعی طراحی و تولید می شوند. با استفاده از این تابلو ها می توان به رانندگان در مورد نزدیک شدن به اماکن خاص مانند بیمارستان ها و هتل ها آگاهی لازم را داد.