لوگو2
گروه خبري : عمومی
تاريخ انتشار : 131/07/10 - 16:08
كد :92

چراغ راهنمایی رانندگی هوشمند و نحوه کارکرد آن

سیستم های هوشمند یکی از جدیدترین راهکارها برای مدیریت و کنترل ترافیک هستند. یکی از مهم ترین سیستم های کنترل هوشمند در شهرهای بزرگ، چراغ راهنمایی رانندگی هوشمند می باشد که امروزه استفاده از آن با افزایش چشمگیری همراه بوده است.

شاید بسیاری از شما با نحوه عملکرد چراغ راهنمایی رانندگی هوشمند آشنایی نداشته باشد. در این سیستم نظام دو زمانه حاکم است. این چراغ راهنمایی هر چند ثانیه آپدیت می‌شود و داده های جدید را دریافت کرده تا موقعیت جدید ترافیک در چهارراه ها و تقاطع های شلوغ را کنترل کند. این سیستم هوشمند به راننده ها و عابران پیاده کمکم می‌کند که وقت کمتری را پشت چراغ قرمز صرف کنند.در مواقعی به خصوص در نیمه شب بسیار اتفاق می افتد که چراغ راهنمایی سبز باشد، اما خودرویی عبور نکند. در این شرایط وقت افراد پشت چراغ قرمز تلف می‌شود. بهترین راه حل برای این موقعیت چراغ راهنمایی رانندگی هوشمند است که با توجه به تراکم خودروها، وضعیت چراغ را برای خودرو های منتظر از قرمز به سبز تغییر می‌دهد. 

چراغ راهنمایی رانندگی هوشمند چیست

چراغ راهنمایی رانندگی هوشمند نوعی سیستم پیشرفته می باشد که با توجه به میزان ترافیک در هر طرف تقاطع چراغ ها را به رنگ قرمز یا سبز تغییر می دهد. این سیستم میزان فعال بودن چراغ را به‌صورت عادلانه بین چهار طرف چهارراه تقسیم می‌کند. عملکرد چراغ راهنمایی رانندگی هوشمند بر پایه اطلاعات است و نیازمند داده برای انجام کار است. سنسورها یا دوربین ها با قابلیت پردازش، تأمین کننده‌های اصلی داده برای این سیستم هستند. بعد از اینکه از ورودی داده‌ها و اطلاعات وارد شد، سیستم میزان خودروهای هر طرف را برسی می کند و نتیجه را ثبت و بر اساس آن تصمیم می‌گیرید که کدام چراغ سبز و کدام چراغ قرمز باشد.

 

چراغ راهنمایی رانندگی هوشمند و نحوه کارکرد آن

 

طرز کار چراغ راهنمایی رانندگی هوشمند

با گذشت زمان و توسعه شهرها، در تولید تجهیزات ترافیکی پیشرفت های زیادی حاصل شد. در زمانه ای که روز به روز به استفاده از وسایل نقلیه شخصی در سراسر شهر افزوده می شود وجود چراغ های راهنمایی امری ضروری می باشد تا از بروز هرگونه اتفاق ناگواری جلوگیری شود. وجود چراغ راهنمایی هوشمند موجب می شود تا افراد زمان زیادی را پشت چراغ های قرمز هدر ندهند. طرز کار چراغ راهنمایی هوشمند بدین صورت است که داده های آن هرچند ثانیه یک بار به روز می شود و موقعیت جدید ترافیک در چهار راه ها و تقاطع های پر تردد را کنترل می نماید. 

تاثیرات چراغ راهنمایی رانندگی هوشمند

یکی از تاثیر گذارترین سیستم های مدیریت ترافیک در شهرهای بزرگ، چراغ راهنمایی رانندگی هوشمند می باشد. این چراغ از انواع تجهیزات ترافیکی پرکاربرد است که تنها برای کنترل و  یا پیشگیری از ترافیک سنگین طراحی نشده است. طراحی این تجهیز هوشمند اهداف دیگری نیز دارد که از مهمترین آنها می توان به تقویت فرهنگ استفاده از وسایط نقلیه عمومی اشاره داشت. از تاثیرات هوشمند سازی سیستم کنترل ترافیک و مزیت چراغ های راهنمایی هوشمند در شهر های بزرگ می توان موارد زیر را نام برد: 

  • اولویت دادن به حرکت وسایل نقلیه عمومی 
  • مدیریت حجم ترافیک و صرفه جویی در زمان
  • کاهش آلودگی در کل شهر
  • جلوگیری و کاهش از تصادف 
  • کاهش تخلفات رانندگی