لوگو2
گروه خبري : عمومی
تاريخ انتشار : 131/10/11 - 14:47
كد :93

معرفی تجهیزات ترافیکی

تجهیزات ترافیکی را می توان از مهمترین المان های شهری و جاده ای برشمرد که وجود آن ها به حفظ نظم و ایمنی را ها کمک شایانی می کند. نمونه‌های زیادی از این تجهیزات را می‌ توان در سطح شهرها، جاده ها، ورودی‌ها و خروجی‌ها راه ها، کنار خیابان‌ها، معابر و بزرگراه‌ها مشاهده کرد که در ادامه به معرفی آن ها می پردازیم.

این روزها با توجه به افزایش قابل ملاحظه وسایل نقلیه لزوم استفاده از تجهیزات ترافیکی بیش از گذشته ضرورت دارد. این تجهیزات عموما از رنگ های زرد، قرمز و نارنجی تولید می‌ شوند. چرا که این رنگ ها علاوه بر این که هشدار دهنده هستند، از مسافت های بسیار دور نیز قابل شناسایی بوده و می توانند در نقش بازدارنده بسیار خوب عمل کنند. هرکدام از تجهیزات و لوازم ترافیکی دارای اهمیت ویژه‌ ای هستند و برای ایجاد نظم و انضباط در سطح شهر و جاده‌ها نصب می گردند.

انواع تجهیزات ترافیکی

تجهیزات ترافیکی دارای انواع مختلفی هستند که هر کدام حسب محل قرارگیری کاربردهای مختص به خود را داشته و با ایجاد نظم و ایمنی سبب حفظ امنیت شهروندان می شوند. می ‌توان از انواع این تجهیزات به موانع فلزی ترافیکی، پرچم خطر ترافیکی، چشم گربه‌ ای یک طرفه و دوطرفه، گل میخ ترافیکی، تابلوها و علائم ترافیکی جاده‌ها، استات‌های ترافیکی و استوانه ترافیکی اشاره کرد که هر کدام از این تجهیزات با توجه به مکان‌ها و شرایط مختلف کاربردهای متفاوتی دارند و مورد استفاده قرار می ‌گیرند.

 

معرفی تجهیزات ترافیکی

 

چراغ های راهنمایی رانندگی

چراغ های راهنمایی رانندگی  از کاربردی ترین تجهیزات ایمنی هستند که جهت هدایت جریان های ترافیکی و نظم دهی به عبور و مرور وسایل نقلیه به کار می روند. چراغ راهنمایی با سه رنگ سبز، زرد و قرمز، پر استفاده ‌ترین چراغ‌ ها هستند که به صورت استاندارد تنظیم شده و در سراسر جهان کاربرد یکسانی دارند. چراغ های چشمک زن به منظور هشدار دادن به رانندگان بر سر تقاطع ها یا محل ‌های مربوطه نصب می ‌شوند. بنابراین چراغ ‌های راهنمایی و چشمک زن از جهت ایجاد نظم و هشدار دادن به رانندگان از اهمیت بسیار زیادی برخوردار هستند.

تابلوهای ترافیکی

با افزایش تعداد خودروها برای حفظ ایمنی راه ها و کاهش حجم ترافیک باید از تابلوهای ترافیکی استفاده کرد. این تابلوها باید براساس زمان ‌بندی مناسب، بررسی و ترمیم شوند. عدم نگهداری اصولی از این تجهیزات ممکن است سبب ناخوانا شدن تابلوها و ایجاد سردرگمی در مسیریابی شود. بنابراین این تابلوها باید به‌ طور مرتب ترمیم و درصورت نیاز تعویض شوند.

بولارد ترافیکی

بولارد ترافیکی محصولی است که برای آگاهی بخشی به رانندگان و جلوگیری از ورود آن ها به مکان های خاص استفاده می شود. در واقه این ابزار نقش موثری در اطلاع رسانی به رانندگان ایفا می کند. مواد اولیه موجود در بولاردها، اتیلن باکیفیت است که در برابر تغییرات آب‌ وهوایی مقاومت بالایی دارد. از دیگر مزایای بولارد ترافیکی می ‌توان به حمل آسان و امکان تاشو بودن آن اشاره کرد. جالب است بدانید بیشترین تعداد نصب از این نوع تجهیز ترافیکی توسط ارگان‌های پلیس و آتش ‌نشانی انجام می ‌گیرد.